Desatero silné imunity
Imunitní systém člověka je unikátní komplex mechanismů, který nám zajišťuje odolnost proti onemocnění, bojuje proti cizorodým mikroorganismům i nežádoucím buňkám. Vysoká odolnost proti nemocem je jedním z nejdůležitějších ukazatelů velmi pevného zdraví.
Nedostatek kvalitních živin, život ve spěchu, stres, nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, špatná a nedostatečná výživa a pitný režim nebo negativní pohled na svět – například toto všechno a ještě daleko více ovlivňuje funkci našeho imunitního systému.
Staré přísloví nám říká, že „kapka prevence je vždy lepší než kilogram léčby“,
Proto Vám přinášíme 10 tipů jak podpořit svou imunitu a získat silnou obranyschopnost.
1. DBEJTE NA PRAVIDELNÝ A SPRÁVNÝ PITNÝ REŽIM
Věděli jste, že lidské tělo průměrné dospělé ženy obsahuje asi 51 % a muže až 61 % vody? Z těchto údajů jednoznačně vidíme důležitost příjmu tekutin pro náš organismus. Velmi podstatné je nejen množství tekutin, ale i druh tekutin. V závislosti na okolních podmínkách a fyzické aktivitě pijte denně 2–3 litry. V případě extrémních podmínek (jako velmi teplé počasí) nebo zvýšené fyziké aktivity se potřeba tekutin značně zvyšuje. Základ pitného režimu by měla tvořit voda, neslazené zelené, ovocné nebo bylinné čaje, dále minerální vody, ředěné ovocné nebo zeleninové šťávy a pod. Vyhýbejte se měli slazeným minerálním vodám, sladkým štávám, džusům a limonádám, kolovým a energetickým nápojům, a nadměrnému příjmu alkoholu a kávy.
2. ZAJISTĚTE TĚLU DOSTATEK ŽIVIN
Vedle příjmu bílkovin, sacharidů a tuků je pro udržení pevného zdraví nezbytně nutný adekvátní příjem vitaminů, minerálních látek a dalších mikronutrientů, které jsou přímo nebo nepřímo zapojeny do složitého komplexu imunitního systému S nadsázkou se dá říci, že jsou nezbytné všechny nutrienty od A až po Z – tedy vitaminy A, C, D, E, B6, B12, kyselina listová, měď, selen, zinek i železo. Ve Vaší stravě by neměl chybět pravidelný příjem čerstvého ovoce a zeleniny, zakysaných mléčných výrobků, ryb masa, obilovin, luštěnin, semínek a ořechů, které jsou zdrojem komplexního spektra všech potřebných živin. Podporou pro Vaši obranyschopnopst budou také česnek a oregano jako přírodní antibiotika. Vsaďte na pestrý a bohatý jídelníček a Vaše imunita Vám poděkuje!
3. OBJEVTE SÍLU PROBIOTIK
Spolu s výše zmíněným komplexem živin má na imunitní systém podstatný vliv stav střevní mikroflóry. Přirozená střevní mikroflóra, mikrobiom, tvoří základ slizničního imunitního systému – bariéru proti vstupu patogenů do organismu. Současně také organismy mikrobiomu produkují látky, které stimulují imunitní systém. Pro rovnováhu mikrobiomu podporujte růst prospěšných bakterií konzumací dostatečného množství rozpustné i nerozpustné vlákniny – tzv. prebiotik. Pro posunutí rovnováhy na stranu prospěšných bakterií pravidelně konzumujte kysané mléčné výrobky, kvašenou zeleninu a jiné fermentované potraviny, případně kvalitní probiotické doplňky stravy. Význam užívání probiotik byl vědecky potvrzen v oblasti prevence alergií, virových onemocnění, nachlazení a dalších onemocnění způsobených poruchou imunitního systému, stejně tak při léčbě poruch zažívacího ústrojí.
4. VYUŽIJTE POMOC Z PŘÍRODY
Mnoho běžně známých a dostupných rostlin a přírodních látek ovlivňuje funkci imunitního systému. Největší poroznost je v dnešní době věnována imonodulačnímu účinku beta-glukanů – stavební složky buněčných stěn obilovin, hub, kvasinek a plísní. Mnohé pozitivné účinky, včetně imunomodulačních, jsou popisovány u takzvaných medinálních hub. Pro podporu imunitního systému vsaďte také například na echinaceu, ženšen, zázvor, rakytník, aloe vera, kustovnici čínskou neboli goji nebo propolis, které jsou tradičně využívány v lidovém léčitelství a východních směrech medicíny.
5. VĚNUJTE SE POHYBOVÉ AKTIVITĚ
Pravidelný aktivní pohyb patří mezi základy zdravé životosprávy. Posilování fyzické kondice, společně s dalšími faktory, je dobrým předpokladem pro správně fungující imunitní systém a dobrou obranyschopnost organismu. Sport nebo pohybovou aktivitu vybírejte podle Vaší aktuální kondice, věku a zdatnosti. Najděte si aktivitu, která Vás bude bavit a přinášet potěšení. Nemusí se hned jednat o výkonnostní sport, maraton nebo celodenní výlet na kole. Začněte chodit na pravidelné procházky, zařaďte aktivní výlety do přírody, jízdu na kole, lyžování, běžkování, squash, tanec, jízdu na inline bruslích, běh nebo nordic walking. Velmi vhodné jsou i posilovací a protahovací typy cvičení, jako jsou jóga nebo pilates. Užívejte si aktivní život a Vaše zdraví se Vám odmění!
6. OTUŽUJTE SE
Pravidelné otužování patří k dalším účinným a osvědčeným způsobům, jak efektivně zvyšovat obranyschopnost organismu. S otužováním začínejte postupně, ale pravidelně. Mezi nejvhodnější způsoby otužování patří finská sauna, kryoterapie nebo sprchování vlažnou až studenou vodou. Pobývejte ve správně vytopených prostorách (nepřetápějte), věnujte se venkovním aktivitám a to i v zimním období a chladném počasí. Aktivní pohyb na čerstvém vzduchu Vám zlepší náladu, nastartuje imunitní systém a příjemně si odpočinete. Vytvořte si z otužování svůj vlastní zvyk a podpořte tak svůj zdravý životní styl.
7. DOPŘEJTE SI KVALITNÍ SPÁNEK
Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je jedním z pilířů pevného zdraví. Spánek nám poskytuje prostor k odpočinku, regeneraci celého organismu a udržení správných tělesných funkcí. Podle nedávných studií byl potvrzen negativní vliv spánkového deficitu na imunitní systém. Během spánku totiž náš imunitní systém usilovně pracuje a produkuje ochranné protilátky (takzvané cytokiny), které umí identifikovat a zlikvidovat škodlivé bakterie a viry v našem těle. Ideální doba spánku je silně individuální, doporučuje se 7–8 hodin pro zdravého dospělého člověka. Jako nedostatečný se označuje spánek, který je dlouhodobě kratší než 6 hodin.
8. JDĚTE CESTOU PŘIMĚŘENÉ HYGIENY
Pro zdraví Vás i Vašich dětí jsou přiměřená hygiena a správné hygienické návyky základem. Bylo potvrzeno, že děti, které vyrůstají v přehnaně hygienickém a dezinfikovaném prostředí, mají oslabenou a přecitlivělou imunitu a častěji trpí alergiemi. Dodržujte základní hygienické návyky – pravidelné mytí rukou po použití toalety, před jídlem nebo po příchodu domů, nepřehánějte to s užíváním dezinfekčních ubrousků a čistících prostředků. Pobyt ve venkovním prostředí a přirozený styk s bakteriemi a viry stimuluje správnou fukci imunitního systému a zvyšuje tak Vaši přirozenou obranyschopnost.
9. NEDPODCEŇUJTE VÝZNAM KOJENÍ
Kojení je nejpřirozenější způsob získávání potravy pro novorozené miminko a kojence. Posiluje jeho imunitní systém a zajišťuje příjem všech živin, které jsou vytvářeny individuálně a doslova „na míru“ pro každé miminko. Mateřské mléko je unikátní a nenapodobitelné svým komplexním složením, stravitelností i obsahem ochranných a růstových faktorů. Navíc Vám poskytuje praktickou a ekonomickou možnost, jak zajistit tu nejlepší výživu pro Vaše dítě. Mateřské mléko se přizpůsobuje konkrétnímu dítěti a jeho potřebám, jeho složení se mění ročního období, denní doby a do jisté míry i podle stravy kojící ženy, věku dítěte a jeho zdravotního stavu. Udělejte maximum pro budoucí zdraví Vašeho potomka a využijte všech výhod, které Vám kojení nabízí.
10. VYHÝBEJTE SE STRESU, RELAXUJTE A SMĚJTE SE
I tyto zdánlivě banální rady opravdu přispívají k podpoře správné funkce imunitního systému. Podle vědeckých výzkumů dochází při smíchu v mozku k uvolňování endorfinů, které způsobují dobrou náladu, pocity štěstí a tlumí bolest. Vyplavují se například při sportování, při sexu, ale také při některých stresových situacích a svalové zátěži (například při porodu). Jedná se o látky, které jsou označovány také jako „hormony štěstí“ a působí pozitivně na psychický i fyzický stav člověka. Podle psychosomatiky je totiž původ všech nemocí v psychickém stavu člověka. Stresující životní styl, negativní pohled na svět a nedostatek aktivního odpočinku a relaxace oslabují Váš imunitní systém a zvyšují pravděpodobnost výskytu nejrůznějších onemocnění.