Desatero proti nadýmání
Nadýmání či plynatost, vzniká jako projev nadměrné tvorby a hromadění plynů ve střevech. Tvorba plynů přirozeně doprovází proces trávení, při kterém přirozeně vznikají dusík, vodík, oxid uhličitý, kyslík, metan a sulfan.
Příčin nadýmání může být hned několik:
-
narušení přirozeného úniku plynů – nejčastěji v důsledku nevhodného stravování a nedostatku pohybu, hormonální změn – měnící se hladiny progesteronu v průběhu menstruačního cyklu, těhotenství,
-
produkce nadměrného množství plynů – např. kvůli narušení střevní rovnováhy, konzumaci nadýmavých jídel,
-
špatné stravovací návyky – nedostatečné žvýkání, stravování se ve spěchu a stresu nebo konzumace tekutin při jídle,
-
poruchy trávicího ústrojí – žlučníku, slinivky nebo žaludku, potravinová intolerance,
-
potravinové alergie.
Mezi nadměrně nadýmavá jídla patří luštěniny, brukvovitá zelenina (zelí, květák, brokolice, kapusta)a některé druhy ovoce, syrové ořechy, česnek, cibule, čerstvé kynuté pěčivo. Jako vhodné a jednoduché řešení se zdá vynechat tyto suroviny z jídelníčku. Tím bychom se však ochudili o mnohé benefity, které jistě nad nadýmavostí převažují.
K narušení rovnováhy střevní mikroflóry dochází v důsledku stresu, úžívání antibiotik a jiných léčiv, nevhodného stravování – nedostatek vlákniny, vitaminů, minerálů a dalších esenciálních látek, konzumace alkoholu apod. Problém nadýmaní je velmi komplexní a je třeba vnímat jej z více pohledů.
Přinášíme Vám 10 tipů, jak předejít nadýmání a co dělat pro jeho zmírnění.
1. NEHLTEJTE
Pokud jíte ve spěchu, často u svého oběda hltáte a zapomínáte kousat. V důsledku toho se do Vašeho trávicího traktu dostává s jídlem i velké množství vzduchu, který může v žaludku a ve střevech později dělat neplechu a způsobovat plynatost. Nedostatečně rozkousané jídlo se také déle tráví, což může zpomalovat odchod vzniklých plynů. Na jídlo si proto vždy udělejte čas a jezte pomalu. Velké množství vzduchu polykáte také při žvýkání žvýkaček. Žvýkání žýkaček může být příčinou nadýmání i z důvodu obsahu velkého množství umělých sladidel – viz bod 7.
2. OMEZTE KONZUMACI ŠUMIVÝCH A SYCENÝCH NÁPOJŮ
Plyny obsažené v sycených nealkoholických nápojích, pivu, sektu a podobně, mohou stejně jako spolykané plyny způsobovat nadýmání. Pokud trpíte nadměrnou plynatostí, vyřaďte nebo omezte konzumaci takových nápojů.
3. PEČUJTE O STŘEVNÍ MIKROFLÓRU
Obrovský podíl na tvorbě plynu ve střevech mají mikroorganismy střevní mikroflóry. Ty rozkládají zbytky potravy, které nebyly rozloženy trávicími enzymy – především vlákninu a další sacharidy. Produktem tohoto procesu jsou mimo jiné plyny, které mohou způsobovat nadměrnou plynatost. Při narušení rovnováhy ve složení střevní mikroflóry může dojít k přemnožení hnilobných bakterií a kvasinek, které produkují velké množství těchto plynů. Pro udržení rovnováhy konzumujte potraviny s obsahem probiotik jako jsou zakysané mléčné výrobky, kvašené zelí nebo další fermentovaná zelenina. Vhodnou variantou jsou také doplňky stravy s obsahem probiotických kultur.
4. VYZKOUŠEJTE MÁČENÍ A NAKLIČOVÁNÍ
Luštěniny obsahují velké množství oligosacharidů, které na jejichž trávení nemá člověk potřebné enzymy a jsou proto obtížně stravitelné. K jejich rozkladu dochází až činností mikroorganismů k tlustém střevě za produkce velkého množství plynů, které mohou být příčinou zažívacích potíží. Obsažené oligosacharidy jsou rozpustné ve vodě, proto luštěniny i vždy předem namáčejte a vodu následně slijte (i několikrát). Vyzkoušejte také nakličování luštěnin, při kterém vzniká velké množství aktivních enzymů a dochází k rozkladu oligosacharidů, které slouží jako zdroj energie pro klíčení.
5. POUŽÍVEJTE BYLINKY
Při vaření a zpracování nejen nadměrně nadýmavých potravin používejte bylinky. Mnohé zlepšují stravitelnost a působí proti nadýmání. Pokrmy z luš-těnin vařte s bobkovým listem a dochuťte majoránkou, ovoce kombinujte se skořicí, zelí, kapustu, brokolici a květák vařte s kmínem nebo fenyklem.
6. PIJTE BYLINKOVÉ ČAJE
Proti nadýnámí Vám pomohou i bylinkové čaje a čajové směsi. Nejpouží-vanějšími bylinkami a kořením jsou máta peprná, heřmánek, kmín a fenykl. Pozitivně ovlivní Vaše trávení také čaj připravený z meduňky nebo zázvoru.
7. VYHNĚTE SE UMĚLÝM SLADIDLŮM
Umělá sladidla jsou používaná jako náhražky přírodní sladidel. Jsou používána především do „dietních“ a „light“ potravin – jsou zdrojem malého nebo žádného množství kalorií, a také do „dia“ potravin – jejich konzumace nevyvolává vyplavování inzulinu a není ovlivňována hladina cukru v krvi. Umělá sladidla jsou však částečně fermentována mikroorganismy v tlustém střevě. Při jejich rozkladu vzniká nadměrné množství nízkomolekulárních látek, které mohou způsobovat zažívací potíže, včetně nadměrné plynatosti. Pro prevenci nadýmání proto omezte žvýkání žvýkaček, konzumaci cukrovinek, „light“ a „dia“ potravin a nápojů.
8. PRAVIDELNĚ SE HÝBEJTE
Pravidelný pohyb podporuje peristaltiku střev a tím i také odvádění vznikajích plynů. Buďte proto aktivní a popřejte si pravidlený pohyb, alespoň v podobě krátké procházky. Předejdete tak hromadění plynů ve střevech, pocitům plnosti a zažívacího diskomfortu. Pozitivně působí také jóga nebo odborně provedená masáž.
9. VYHNĚTE SE ALERGENŮM
Nadýmáním může být doprovázena také potravinová alergie a intolerance. Příčiny těchto zdravotních komplikací jsou sice rozdílné, projevy mohou být velmi podobné. Při nadměrném nadýmání proto sledujte složení svého jídleníčku a pozorujte reakce Vašeho organismu na konzumaci nejčastejších alergenů a potravin způsobujících nesnášenlivost jako jsou kravské mléko, obiloviny obsahující lepek, ořechy, atd. V případě přetrvávajícíh potíží konzultujte svůj zdravotní stav se svým ošetřujícím lékařem.
10. OBRAŤTE SE NA SPECIALISTY
Pokud Vás trápí akutní nebo chronické stavy nadměrné plynatosti a pro zmírnění nepomáhají předešlé rady, vyzkoušejte některé z dostupných doplňků stravy, podporující trávicí systém a proti nadýmání. Proti vzniku bublinek plynu ve střevech efektně působí aktivní látka simetikon. K dostání jsou také tobolky s oreganovým olejem, který podporuje proces trávení, mimo jiné zmírňuje plynatost. Rovnováhu střevní mikroflóry pak podpoří laktobacily a další probiotické kultury – viz bod 3. Kvalitní produkty vždy nakupujte v kvalitních a oveřených prodejnách.