Desatero pro „zlatá léta“
Každý člověk má předpoklady pro plnohodnotný a zdravý život po celou dobu jeho trvání. Příroda nás obdarovala dokonale navrženým tělem, které je schopné nás bezpečně provést životem, pokud aktivně plníme jeho potřeby.
Každé období života má svůj zvláštní soubor výživových požadavků. Od určitého věku se výrazně snižuje kalorická potřeba, potřeba živin však zůstává nezměněna. Pro udržení zdraví je tedy třeba správná životospráva – jak správná výživa, tak i cvičení a relaxace. Stárnutí se nedá v žádném případě zastavit, aktivním přístupem však lze dosáhnout zlepšení kvality Vašeho života během „zlatých let“.
Přinášíme Vám proto 10 tipů pro kvalitní prožití Vašich „zlatých let“.
1. DBEJTE NA PESTROU STRAVU
Jednotlivá jídla nemusí být složitá, ale dopřejte si pestrost během jednotlivých dnů. Jezte čerstvé potraviny, nejlépe sezónní a lokální. Právě ty nejlépe pokryjí Vaši aktuální potřebu živin. Myslete na to, že Vaše tělo není opadiště a dopřejte si pouze to, co nemá vadu na kvalitě.
2. CHRAŇTE VAŠE SRDCE
Čerstvé ovoce, zelenina, celozrnné potraviny, luštěniny by se měly stát základním stavebním kamenem Vaší stravy. Omezte nebo vylučte ze svého jídelníčku sůl (sodík), která je příčinou zadržování vody v těle a zvyšování Vašeho krevního tlaku. V nadměrné míře ji obsahuje většina prodávaných zpracovyných potravin – i sladkých. Vyvarujte se pravidelné konzumace živočišných tuků. Snižte spotřebu tučného červeného masa a zvyšte podíl drůbeže, ryb a vajec ve Vašem jídelníčku.
3. DODRŽUJTE PITNÝ REŽIM
S přibývající věkem jsou omezeně vnímány základní tělesné potřeby, včetně pocitu žízně. Je proto potřeba myslet na pravidelný pitný režim a aktivně jej dodržovat. Lidské tělo je ze 70% tvořeno vodou, a proto by nejméně polovinu denní dávky tekutin měla tvořit čistá voda. Další část pak dohromady zastupují ovocné, zeleninové a bylinné šťávy získané lisováním a vývarem doplněné o kysané nízkotučné nápoje. Pijte po malých doušcích rovnoměrně po celý den. jídlo zapíjejte, až dojíte. Popíjení během jídla způsobuje nedostatečné kousání a následně obtížnější trávení.
4. DOPLŇUJTE VITAMINY A MINERÁLY
V případě potřeby zařaďte do svého jídleníčku potravinové doplňky pro doplnění chybějících vitaminů, minerálů a antioxidantů. Komplex všech živin může vytvořit ochranu Vašeho organismu před volnými radikály a zajistí optimální podmínky pro správnou funkci a obnovu buněk.
5. BUĎTE AKTIVNÍ
Nejlepším přirozeným pohybem je chůze. Každodenní 20 minutová procházka bez zastavení nemá v celkové prevenci konkurenci. Choďte co nejvíce. Své svaly aktivně procvičujte. Protahujte zahřáté svalstvo pomalým nebolestivým tahem. Jakmile sval napnete, chvíli počkejte až se sám protáhne, nespěchejte a dýchejte z hluboka. Výbornou aktivitou vhodnou pro udržení fyzické kondice je i jakýkoliv druh domácích a zahradních prací.
6. DÝCHEJTE
Dopřejte sým buňkám dostatek kyslíku, který je nezbytně nutný pro jejich, a tedy i Váš, život. Kdykoliv si vzpomenete, vědomě dýchejte z hluboka, takzvaným plným dechem. Nadechujte se směrem od břicha, přes hrudník, až ke kličním kostem – využijte celou kapacitu Vašich plic. Vydechujte v opačném směru. Dostatečná koncentrace kyslíku v krvi a v celém těle zlepší Vaši náladu a soutředěnost, eliminuje únavu, zpomalí stárnutí Vašich buněk a celkově zlepší Vaší kondici.
7. OTUŽUJTE SE
Otužujte se častěji a pravidelně. Působení chladu je skvělou prevencí. Pravidelné otužování posílí Vaši imunitu i srdce, podpoří prokrvení a tím zásobení kyslíkem a v neposlední řadě zlepší i psychický stav. Při otužování je nutné předejít prochladnutí. Kombinujte různé druhy otužování – zařaďte krátkou studenou sprchu, navštivte saunu, sportujte na čerstvém vzduchu nebo se odhodlejte k osvěžující koupeli v horském potoce.
8. RELAXUJTE
Najděte si jakoukoli činnost, která splní Vámi stanovená kritéria relaxace. Sami se rozhodněte, zda budete cvičit jógu, číst knihu, poslouchat oblíbenou hudbu, zda půjdete vyvenčit domácího mazlíčka, houbařit, na masáž nebo budete relaxovat formou klidné meditace. Relaxujte pravidelně a nejlépe na místě, kde nebudete rušeni. Nedoporučuje se provádět relaxaci během dvou hodin po jídle, neboť trávení může relaxaci narušit.
9. TRÉNUJTE MOZEK
Stejně jako svaly ztrácíme, pokud je nepoužíváme, tak i neaktivní nervové buňky v mozku zleniví. Procvičujte svůj mozek četbou novin a knih, luštěte křížovky, zajímejte se o dění ve Vašem okolí, komunikujte a donuťte jakýmkoliv způsobem svůj mozek přemýšlet a pracovat.
10. BUĎTE POZITIVNÍ
Pozitivním přístupem k životu a změnou pohledu na věc zlepšíte svůj psychický stav. A jak je dobře známo, veselá mysl – půl zdraví! Psychický a fyzický stav jsou bezesporu úzce spjaty, proto se usmívejte, odpouštějte a udržujte svou psychickou pohodu.