Desatero pro zdraví močových cest
Největším ohrožením pro močové cesty je jejich zánět – nejčastěji způsobený přemnožením bakterie Escherichia coli. E. coli, která se přirozeně vyskytuje v našem trávicím traktu, se po vstupu do močového ústrojí může usadit v močovém měchýři, kde vyvolá jeho zánět.
K přenosu bakterií do močového ústrojí dochází nejčastěji z oblasti konečníku. Neléčený zánět močové trubice a močového měchýře se může přes močovody rozšířit až do ledvin, kde může způsobit vážnější zdravotní komplikace.
Mezi rizikové faktory pro zdraví močových cest patří:
- zanedbávání osobní hygieny,
- nesprávné sexuální návyky,
- prochladnutí,
- období menopauzy – snížená hladina estrogenu může zeslabovat sliznice močových cest a zvyšovat jejich náchylnost k infekci.
Přinášíme Vám 10 tipů, jak preventivně podpořit zdraví Vašich močových cest a minimalizovat riziko vzniku zánětu.
1. DBEJTE NA DOSTATEČNÝ PŘÍJEM TEKUTIN
Adekvátní pitný režim je základem prevence zdraví močových cest. Díky správnému příjmu tekutin dochází k pravidelnému močení, čímž se "čistí" močové cesty a významně se tím snižuje riziko vzniku zánětu. Základem správného pitného režimu je čistá voda, neslazené minerální vody, ředěné ovocné nebo zeleninové šťávy nebo neslazené čaje.
2. VYVARUJTE SE PROCHLADNUTÍ
Prochladnutí je jedním z nejrizikovějších faktorů pro vznik zánětu močových cest. Důležité je hlídat si především bederní oblast. Zejména v podzimním a zimním období je vhodné nosit delší trička a svetry. Dávejte si pozor také na promočené boty.
3. DBEJTE NA PRAVIDELNÉ VYPRAZDŇOVÁNÍ MOČOVÉHO MĚCHÝŘE
Věděli jste, že čistá moč je téměř sterilní, to znamená, že neobsahuje žádné bakterie. Pravidelné vyprazdňování močového měchýře zajišťuje propláchnutí močových cest a odvádí nechtěné bakterie pryč z organismu. Proto není správné potlačovat nutkání na močení. Zvýšenou pozornost by uplnému vyprazdňování měly věnovat hlavně těhotné ženy, u kterých může dojít k zkreslení nutkání močení kvůlu tlaku plodu na močovvý měchýř.
4. DODRŽUJTE SPRÁVNÉ HYGIENICKÉ NÁVYKY
Každodenní hygiena je ve vyspělých zemích samozřejmou součástí každého dne. Sprchování je mnohem vhodnější než koupele. Taktéž správné očištění po vykonání potřeby je nutností. Po vykonání velké potřeby se doporučuje otírat intimní partie, především u žen, vždy směrem odpředu dozadu. Tímto zamezíte přenosu bakterií z okolí řitního otvoru do oblasti kolem vyústění močové trubice.
5. NEPODCEŇUJTE ZDRAVÉ SEXUÁLNÍ NÁVYKY
Aktivní sexuální život, a to především s různými partnery, je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj komplikací v oblasti močových cest. Nejlepší ochranou jak před pohlavně přenosnými nemocemi, tak před komplikacemi s močovým ústrojím je použití kondomů. Před a zejména po pohlavním styku je vhodné se vymočit. Tímto způsobem zajistíte, že bakterie, které se mohly dostat do močové trubice, budou proudem moči odstraněny pryč. Velmi vhodné je se po pohlavním styku také osprchovat.
6. POSILUJTE CELKOVOU IMUNITU
Celkově silná imunita Vám pomůže v prevenci zánětů močových cest. Snažte se udržovat zdravou životosprávu, jezte čerstvou, pestrou a vyváženou stravu bohatou na vitaminy, minerály a další nutrienty, pravidelně sportujte a vyvarujte se stresu a hektickému způsobu života. Celkové zlepšení Vašeho zdravotního stavu na sebe nenechá dlouho čekat.
7. NOSTE VHODNÉ SPODNÍ PRÁDLO
Vhodné spodní prádlo je nezbytnou součástí prevence zánětů močových cest. V ideálním případě by mělo být bavlněné, pohodlné a ne příliš těsné. Savé materiály zajišťují, že se i nepatrné zbytky moči a dalších tělních tekutin mohou vsáknout stejně nevhodné je prádlo střihu "tanga". Nošení dobře padnoucího, bavlněného spodního prádla zamezí nechtěnému pomnožení nežádoucích bakterií.
8. POZOR NA NĚKTERÉ KOSMETICKÉ PROSTŘEDKY
Některé kosmetické produkty nejsou vhodné pro intimní hygienu, zejména u citlivých osob. Může se jednat o parfemované hygienické vložky, některé sprchové gely nebo pěny do koupele. Tyto kosmetické produkty mohou poškodit přirozené pH intimních oblastí, a tím vzniká prostředí ideální k přemnožení bakterií a vzniku zánětu.
9. NEZŮSTÁVEJTE V MOKRÝCH PLAVKÁCH
Vlhké plavky, které máte delší dobu na sobě, společně s teplým počasím, vytváří optimální podmínky pro pomnožení nežádoucích mikroorganismů, které mohou vyvolat vznik zánětu močových cest. Mokré plavky mohou být také příčinou prochladnutí.
10. VSAĎTE NA DOPLŇKY STRAVY
Mezi nejčastěji užívané potravinové doplňky při problémech s močovými cestami patří brusnice brusinky. Předpokládá se, že mezi hlavní účinné látky brusinek, v rámci terapie zánětu močových cest, patří kyselina quinicová, malicová a ellagiková. Tyto látky mohou způsobit snížení schopnosti bakterií přilnout k buňkám sliznice močových cest, a tím snížit riziko vzniku zánětu. V rámci prevence se doporučují také probiotika, která podporují obnovení přirozené mikroflóry a napomáhají stimulovat přirozenou imunitu.