Desatero osteoporózy
Osteoporóza je onemocnění kosterní soustavy, při kterém dochází k takzvanému řídnutí kostí – snižování hustoty kostní hmoty, které způsobuje změnu vnitřní stavby kostí a zvyšuje riziko zlomenin.
Osteoporózou trpí v České republice podle odhadů přes půl miliónu lidí. Podle statistiky postihne ve věku nad 50 let osteoporotická zlomenina každou třetí ženu a šestého muže.
Existuje mnoho rizikových faktorů, které zvyšují pravděpodobnost výskytu osteoporózy. Nejdůležitějšími jsou:
- věk – riziko osteoporozy se zvyšuje úměrně s věkěm,
- pohlaví – osteoporozou jsou více ohroženy ženy,
- špatná životospráva – kouření, konzumace alkoholu, nedostatek pohybu nebo nadměrná konzumace kávy zvyšují riziko rozvoje osteoporózy,
- hormonální změny,
- chronická omenocnění – osteoporóza vzniká mnohdy sekundárně, tedy v důsledku jiného chronického onemocnění nebo jeho léčby.
Ukládání minerálních látek do našich kostí probíhá především v dětství, během dospívání a rané dospělosti. Maximum kostní hmoty máme kolem 30 roku života.
Naše kosti vyžadují péči po celý život – zdravý životní styl a správné stravovací návyky jsou základem. V boji proti osteoporoze je nejúčinější zbraní prevence!
Přinášíme Vám 10 tipů, jak podpořit zdraví Vašich kostí v každém věku!
1. DBEJTE NA DOSTATEČNÝ PŘÍSUN VÁPNÍKU
Vápník je nejhojněji zastoupená minerální látka v kostech, a proto je jeho optimální příjem nezbytný pro zdraví našich kostí. Denní příjem vápníku by měl být zvýšen zejména u dětí, dospívajících a u starších žen. Pro udržení správného stavu kostí potřebujete denně přijmout nejméně 1000 mg vápníku. Mezi nejlepší zdroje vápníku patří například kvalitní zakysané mléčné výrobky, sýry nebo mák.
2. ZAJISTĚTE SI PŘÍSUN VITAMINŮ A MINERÁLŮ
Vitamín D zajišťuje správné vstřebávání vápníku z potravy, a je tak hlavním spojencem vápníku pro zdraví kostí a společně působí preventivně proti osteoporóze. V lidském organismu vzniká v pokožce po jejím vystavení slunečnímu záření. V zimních měsících, kdy je intenzita slunečního záření v našich podmínkách snížená, je velmi vhodný příjem vitaminu D v podobě kvalitních potravinových doplňků. Jeho doporučený příjem ve formě vitaminu D3 je 5 μg (400 m.j) denně.
Vitamin K podporuje správný přenos vápníku a jeho ukládání do kostí. Pokud se rozhodnete vitamin K užívat ve formě doplňků stravy, ideální forma je vitamin K2.
Hořčík se podílí na přeměně vitaminu D na jeho aktivní formu, což je nezbytně nutné pro správný metabolismus vápníku v organismu.
Stejně důležitý je pro zdravé a pevné kosti zinek, který napomáhá udržování rovnováhy minerálů v kostech. Zinek navíc podporuje tvorbu nových kostních buněk a brání nadměrnému odbourávání kostní hmoty. Nejlepšími zdroji hořčíku a zinku je pestrá a vyvážená strava nebo kvalitní doplňky stravy
3. KONZUMUJTE PESTROU STRAVU
Kost je až z 50 % tvořena bílkovinami, jejich dostatečný příjem ve stravě nezbytný pro udržení zdravých kostí. Bylo prokázáno, že nedostatečný denní příjem bílkovin vede ke ztrátám kostní hmoty a na druhou stranu dostatečný příjem bílkovin pomáhá udržovat naše kosti zdravé a pevné.
Konzumace dostatečného množství čertvého ovoce a zeleniny pomáhá utvářet zdravé kosti dětí a v prevenci osteoporózy (řídnutí a křehnutí kostí), osteopenie (snížená hustota kostní hmoty) a osteomalacie (měknutí kostí) u dopělých.
V neposlední řadě neopomíjejte příjem omega 3 mastných kyselin, které podporují novotvorbu kostní tkáně, chrání kostní hmotu před jejím nadměrným odbouráváním (zejména ve vyšším věku) a mají protizánětlivé účinky.
Doporučujeme pravidelně konzumovat ryby, vejce, maso, luštěniny, nízkotučné kysané mléčné výrobky, listovou zeleninu, ovoce, ořechy a semínka.
4. UDRŽUJTE SI OPTIMÁLNÍ TĚLESNOU HMOTNOST
Zdraví našich kostí významně ovlivňuje naše tělesná hmotnost – negativně působí jak podvýživa, tak i nadváha a obezita. Upravujte svoji tělesnou hmotnost pozvolna, dlouhodobě, prostřednictvím tělesné aktivity a správné stravy. Optimální tělesnou hmostnost se snažte udržovat bez prudkých výkyvů.
5. VYHNĚTE SE EXTRÉMNÍM REDUKČNÍM DIETÁM
Nízkokalorické diety negativně ovlivňují hustotu Vaší kostní tkáně, a mohou tak zvýšit riziko zlomenin. Doporučujeme Vám konzumovat pestrou a vyváženou stravu s dením příjmem minimálně 1200 kalorií denně.
6. PRAVIDELNĚ SE VĚNUJTE POHYBU
Fyzická aktivita podporuje udržování Vašich kostí pevných a zdravých. Nejvhodnější dobou pro pohybovou prevenci osteoporózy je doba dospívání, kdy je nárůst kostní hmoty největší. Pohybová aktivita při osteoporóze, která zpomaluje její rozvoj, má velký význam v jakémkoli věku. Vhodným pohybem je každoděnní lehké aerobní cvičení jako chůze nebo cyklistika a jóga. Velmi dobré jsou cviky podporující schopnosti udržení rovnováhy. Každý sport nebo typ pohybu má své benefity, a proto se odporučuje je střídat. Fyzickou aktivitu je důležité přizpůsobit věku, pohlaví, fyzické zdatnosti a aktuálnímu zdravotnímu stavu.
7. NEKUŘTE A OMEZTE PRAVIDELNOU KONZUMACI ALKOHOLU
Kouření a konzumace nadměrného množství alkoholu jsou prokázané rizikové faktory osteoporózy. Toxické látky, vstupující do organismu při požití návykových látek, ovlivňují vstřebávání nutrientů z potravy a negativně ovlivňují výživu Vašich kostí. V důsledku toho může docházet ke změnám v kostní tkáni a odbourávání kostní hmoty.
8. MINIMALIZUJTE RIZIKO VZNIKU ÚRAZŮ
Odstraňte ze svého okolí rizikové předměty a zabezpečte nebezpečná místa, která by mohla potenciálně způsobit úraz nebo pád. Zajistěte si dobré osvětlení, nechte si zkontrolovat zrak, noste pevnou obuv a nezvedejte těžký břemena.
9. ELIMINUJTE STRES A MĚJTE POZITIVNÍ PŘÍSTUP
Vliv stresu na lidský organismus a všechny oblasti zdraví je předmětem celosvětového výzkumu. Pozitivní přístup k životu má prokazatelný vliv na léčení a vede k lepším výsledkům.
10. DODRŽUJTE PŘEDEPSANOU LÉČBU
Nepodceňujte prevenci a Váš zdravotní stav konzultujte s ošetřujícím lékařem. Případnou medikamentózní léčbu a suplementaci vápníku a vitaminu D, která tlumí odbourávání kostní hmoty a podporuje její tvorbu, svědomitě dodžujte. Doporučujeme také užívání doplňků s obsahem kolagenu. Doposud provedený výzkum naznačuje, že pravidelné užívání těchto doplňků stravy může pomáhat v prevenci osteoporózy a ztráty kostní hmoty.